188. oddíl Řivnáč

Chcete k nám přihlásit vašeho syna?

Chcete-li k nám přihlásit svého syna, vyplňte prosím TENTO DOTAZNÍK.

Rovnou ale zmíníme, že máme aktuálně plný stav a s ohledem na kapacity kluboven a vedoucích přijímáme další členy až pro školní rok 2025/2026.

Vyplněním dotazníku se zapíšete na čekací listinu a během sprna Vás budeme informovat o aktuálním stavu věci.

Krátce našem o oddílu

188. vlčecí oddíl Řivnáč je skautský oddíl pro kluky od 6 do 11 let. Vznikl v lednu roku 2002 oddělením od 88. oddílu skautů a funguje pod vedením
za pomoci rádců
  • Benjamína Floriána (BenDovera)
  • Jana Bratránka (Boba)
  • Jakuba Hnízda (Drákuly)
  • Daniela Straky (Uzlíka)
  • Vojtěcha Mazánka (Korýše)
  • Antonína Staňka (Tonyho)
a dalších členů oddílu
  • Jana Šťastného (Jendy)
  • Evy Těthalové (E.T.)

Co je náplní naší výchovy?

Jelikož jsme skautský oddíl, jsou kluci vedeni v duchu výchovy ideálů zakladatele světového skautského hnutí R. B. Powela a zakladatele českého Junáka A. B. Svojsíka. Těmi jsou tři základní principy skautingu:
  1. povinnost k sobě
  2. povinnost k druhým
  3. povinnost k vyšším principům

Zní to asi příliš učeně, ale obsah těchto slov je velice jednoduchý. Skrývá se pod nimi osobnostní výchova, hledání a poznávání sama sebe a formování jedince v rámci kolektivu, kdy se klukům snažíme pomoci zorientovat v mezilidských vztazích, kultivovat je a rozvíjet schopnost spolupráce. Třetí princip je ze všech nejdůležitější. Předáváme určitý systém hodnot a morálních zásad, které jsou zasazeny do výchovného systému skautského hnutí. Ty nejdůležitější jsou obsaženy ve skautském zákoně, v jehož duchu žijí skauti celého světa.

Jak vypadá naše činnost?

Schůzky

Scházíme se každý týden ve čtvrtek od 17:00 do 18:30 na Statku Vraných v Bohnicích (momentálně kvůli vyhoření v náhradních prostorech v KD Krakov) a pestrost činností je natolik široká, že uvedeme jen několik příkladů. Uzlování, šifrování, poznávání přírody, skautské pochodové značky, různé hry, kdy si kluci cvičí bystrost, paměť, kreativitu, rychlost, sílu a další dovednosti, ale i programy, které je nutí přemýšlet nad tím, jak se světu a jiným lidem chovají a co je a není ve světě správné. Všechno se snažíme předávat zábavnou a přátelskou formou, aby kluky schůzka bavila a rádi na ni chodili. Na schůzkách nesedíme pouze v klubovně, ale rádi věci zkoušíme na vlastní kůži, hýbeme se a využíváme všech darů, jenž nám okolí klubovny nabízí. Každou schůzku zakončujeme úklidem klubovny a pokřikem.

Výpravy

Jezdíme především na víkendové akce do různých míst republiky. Kluci na nich využívají naučené skautské dovednosti v praxi a učí se spolupracovat nejen se svou družinou, ale při spojených výpravách i s dalšími členy našeho střediska. Na jednodenních akcích jsme vždy v Praze nebo blízkém okolí a den většinou aktivně strávíme nějakou tématickou hrou po městě, návštěvou kulturní akce nebo výpravou do pražské přírody. Mezi naše pravidelné jednodenní akce patří orientační hra po Praze nebo výprava na naši poradní skálu na vrchu Řivnáč, podle které nese náš oddíl jméno.

Tábor

Završením celého roku práce s dětmi je letní tábor, jehož délka kolísá mezi dvěma až třemi týdny. Zde se kluci nejlépe poznají, zde se utvářejí nejsilnější mezilidské vazby a vztahy, které mohou pak trvat celý život. Jenom na letním táboře se může ze skupiny dětí, jež se znají jen ze schůzek a výprav, vytvořit opravdová parta stmelená společnými zážitky a opravdovým přátelstvím.

Náš tým

David Kliment – Blondýn je vůdce 188. oddílu vlčat Řivnáč. Studoval na gymnáziu Ústavní, ale po čtvrtém ročníku se rozhodl začít směřovat své vzdělávaní jinam a přestoupil na Střední školu policejní Ministerstva Vnitra České Republiky v Praze, kde v roce 2021 odmaturoval s vyznamenáním v oboru bezpečnostně právní činnost. Následně vstoupil do služebního poměru k Policii České Republiky a nyní studuje na Policejní Akademii ČR a věnuje se problematice hospodářské kriminality. Vaše děti se s tím dost možná potkají ve škole v rámci preventivních akcí Policie, nemusí ho však potkat pouze v uniformě, ale i v rámci projektu Skauting inspiruje školy na kterém se společně s Junákem a Evropskou Unií podílel. Mezi jeho záliby patří právo, kriminologie, kriminalistika a jiné bezpečnostní disciplíny, rád cestuje, poznává cizí kultury, pracuje s dětmi a za zmínku také stojí jeho láska k bojovým sportům, zejména k judu.