20. 9. 2017

Jak vybírat výbavu na skauta?

Nazdar všichni!

Slíbil jsem nějaký obecný pomocný přehled pro nákup výbavy na naše víkendové výpravy a tábory, u kterých se možná bude hodit dopředu vědět, co při výběru sledovat.

Hned z kraje: jde „jen“ o vybavení. Nijak přímo neurčuje, jak si kluci a holky užijou akce na skautu, ale umožní jim se soustředit na to důležité. Je důležité, aby byli připraveni, ale i když se něco pokazí, leccos se díky tomu naučí přímo a třeba je to utuží při řešení.

Nabídka se každou chvíli mění a každý má dobré zkušenosti s trochu jinou značkou, nebo typem výbavy. Já Vám zde proto píšu spíše parametry, na které byste se měli u výbavy při výběru zaměřit a pak se vždy nebojte ptát prodejců na detaily – většinou rádi a dobře poradí.
Prohlédněte weby pro srovnání cen a recenze.
Doporučuji vyhledávat hesla: Jak vybírat „pohorky“ (danou věc). Některé odborné obchody už vytvořily výborné přehledy a videa. Například Hanibal má spoustu dobrých článků.
Navštivte prodejnu osobně, kvůli vyzkoušení, porovnání naživo a osobnímu přístupu odborníků.

Začnu základem:

  • Kolik hodláte do výbavy investovat?
  • Samozřejmě chceme dobrý poměr cena/kvalita.
  • Musíme myslet na to, že v tomhle věku určitě hodně rostou, tak ať jste připraveni na roční až dvouroční obměnu vybavení, které musí růst s námi – především boty, oblečení, méně často pak batoh (většinou se kupuje dětský a pak záleží, do kdy mu vydrží a jestli už potom půjde koupit dospělý).

Často píšu „ideálně protože jde podle mě o důležitou vlastnost, na kterou se už přes deset let mohu spolehnout a stejně tak spousta dalších zkušených skautů a vedoucích. Ne vždy se však vybavení s danými parametry může vejít do vašeho rozpočtu a někdo má třeba jiné zkušenosti.

Kde vybavení sehnat

Často bych doporučil držet se 9. bodu skautského zákona – skaut je hospodárný. Nechápejte to tak, že byste měli vyhledávat nejlevnější kusy – spíš dobrý poměr cena/kvalita, snažit se trefit různé slevové akce (mimo sezónu) a tak. „Nikdo není tak bohatý, aby kupoval příliš levné věci“.
Často i jen stačí používat vlastní výbavu, dokud slouží.
Na výpravě nejde o styl, ale o funkčnost.
A až pak o styl.
Stejně většinou vyžadujeme, aby měli všichni zamazatelné oblečení raději, než nafintěnou novou boží outdoorovou bundu za x tisíc, kterou se bojí vzít na sebe, nebo by jí byla škoda.

  • Domácí dědictví – nejjednodušší a nejlevnější varianta – co zbylo po sourozencích, bratrancích, prarodičích. Často jde o velmi kvalitní věci, které mohou ještě dobře posloužit. Nebo aspoň nevadí, že je začuní a natrhnou. A to se stane.
  • Bazar skautského vybavení na facebooku – kde jinde hledat vybavení než od lidí, kteří mají podobné požadavky.
  • Servery a aplikace „za odvoz, z druhé ruky“
  • Odborné obchody: Hanibal, Decathlon, Rockpoint, Hudy sport, Husky, 4camping.cz atd…
    • Obchodů je spousta a v mnoha z nich jsem třeba nebyl, nebo si je nevybavím.
    • Zásadní výhodu mají v šíři výběru, kvalifikovaném personálu, který umí poradit a možnosti vše vyzkoušet.
  • JUN shop doporučuji především na vybavení skautského rázu, jako skautský šátek, košile, turbánek, píšťalka atd. U turistického vybavení mají ceny občas o něco vyšší, ale i tam se může objevit zajímavá slevová akce a výhodou je jistě sortiment zaměřený na děti a praktický personál – často skautští vedoucí. Dnes už tam můžete sehnat i solidní pohorky (např. Asolo), sandále, dětské batohy (což je někdy náročné hledat jinde) a outdoorové oblečení.
  • Výstava stanů – každoroční letní výstava (nejen) stanů má 3 výhody – vše se dá vyzkoušet na místě, na 1 místě obejdete hromadu obchodů a výrobců se školeným personálem a bývají tam celkem dobré slevy.
  • Armyshopy – Oblečení možná spíše až v pozdějším věku, často na děti nemají, ale jiné věci jako ešus, lžíci, atd tam seženete většinou docela levně. Naopak spacáky a batohy bych tam vybíral spíše výjimečně. 

Boty

  • celokožená vs. kůže + textil s membránou goretex
  • vysoká nad kotník
  • s dobrou podrážkou s hrubým vzorkem
  • dobře padne a je pohodlná
  • kategorie bývá A/B nebo B
  • nosit dobré vyšší ponožky
  • je lepší je prošlápnout (na menším výletě nebo i ve městě před nějakým trekem)
  • boty po každé akci vyčistit
  • pravidelně impregnovat

První výběr je mezi botou s nějakou funkční membránu (ideálně goretex), aby se noha nepařila a zároveň, aby byla bota do jisté míry nepromokavá anebo botou celokoženou.

  • textil + kůže – je lehčí, impregnuje se sprejem/rozprašovačem, většinou je levnější
  • celokožená – bývá těžší, ale odolnější, různé možnosti impregnace, trochu se připlatí

Levnou variantou bývají tzv. farmářky apod., jen prosím nad kotník.

Bota musí být dostatečně vysoká (nad kotník), aby kotník chránila před zvrtnutím.
Podrážka by bývá často Vibram, která redukuje nárazy a šetří kolena a měla by mít dostatečně hrubý vzorek, který dobře drží na mokru.
Jistě musí bota i dobře padnout a příjemně sedět na noze.
Nezapomeňte prosím na to, že jezdíme na akce i v chladnějších obdobích a kluci by tedy měli mít boty schopné vydržet zimu, anebo druhý zimní pár.

Neberte jim tedy boty těsné, ale radši s trochou místa navíc (ne tak aby jim tam noha „plavala“) aby si do nich mohli dát trochu tlustší, pořádně teplé ponožky.

Osobně nosím silnější trekové ponožky, které se zdají teplejší, i v létě, protože se tak nepropotí a nezapaří se v nich noha a jsou obecně pohodlnější na chůzi. Každopádně to chce dobré ponožky opět nad kotník, jinak si děsně odřete jak kotník, tak i patu.

Navíc doporučím vzít jedny silné a hlavně volné ponožky na spaní do spacáku – třeba vlněné od babičky.

Žádná bota není nepromokavá nekonečně – boty je třeba impregnovat, případně kůži ošetřovat. Mám celokožené boty a nejraději používám Sno-seal na bázi včelího vosku. Překvapivě důležité je boty po každé akci vyčistit.
Jak impregnovat ukazuje dobře tento článek.
Více eko varianta, než sprej, je klasický rozprašovač.

Spacák

Zde opět nemám k doporučení konkrétní značky, ale myslím, že je dobré, aby nějakou renomovanou měl.
Zde pěkný článek a video od Hanibalu.

Koukat bychom měli na tyto vlastnosti, ale vždy to bude o kompromisech, kolik jste ochotní za spacák utratit – např. levnější spacáky bývají znatelně objemnější:

  • výplň – duté vlákno vs. peří
  • délka – určitě vyberte dětský spacák, anebo zkrácenou verzi, ať nemáte 2 metrový – v noci ho prostě nevyhřejí. Existují i dětské spacáky s prodlužovacím dílem.
  • udávaná komfortní teplota – jsou udávány další hodnoty, ale tato říká, do kolik stupňů je spacák pohodlně použitelný.
    • Děti nebudou spát v příliš nepříznivých podmínkách venku a nenecháme je rozhodně mrznout. Nicméně se může stát, že když budeme na jaře/podzim ve stanu, tak v noci může teplota mimo stan klesnout na nulu.
    • U holek vždy berte o 1 úroveň teplejší. Ověřeno, že to opravdu většina děvčat i jejich ledvin ocení. Zároveň existují dívčí verze spacáků, které jim upřímně závidím – bývají trochu více zateplené kolem ledvin a nohou a bývají kratší.
  • sbalitelná velikost – rozhodně je zásadní mít kompresní obal, ale i s ním některé spacáky zaberou půlku batohu, jen to hvízdne.
  • cena – spacák z dutých vláken je zásadně levnější, než péřový, ale zase raději vybírejte renomované značky s recenzemi.

Já osobně doporučuji pro děti dutá vlákna.
Má sice nižší životnost opotřebení (záleží na šetrnosti) a vyšší hmotnost i objem, než peří, ale přeci jen za pár let budete stejně kvůli délce kupovat spacák nový, a kdyby se stalo, že spacák navlhne (a to se každému někdy stane), tak i vlhký zahřeje. Zároveň je násobně levnější. V dospělosti pak můžu vřele doporučit spacák s peřím, který vydrží mnohem déle, peří se dá čistit a doplňovat a lépe hřeje při nižší hmotnosti a objemu, jen je dražší.

No a i do horšího spacáku se dá vždy trochu přiobléci funkčním oblečením a do dobrých vlněných volných ponožek.

Vložka do spacáku

Maminky, tatínkové pozor!
Málokdo má vložku do spacáku, ale to je velká škoda.
Má hned 3 skvělé funkce.

  • zvýší tepelný komfort každého (staršího/slabšího) spacáku o pár stupňů
  • je hygienická – prostě se uvnitř začuní jen ta a po výpravě stačí vyprat jen ji
  • může být na míru dítěti – pokud je spacák i o trochu větší, tak už ho skautík tak snadno nevyhřeje. Vložku snáz.
  • bonus – lze koupit, nebo i doma ušít

Karimatka

Ke spacáku je určitě potřeba mít i karimatku. Nejlepší pro naše potřeby jsou karimatky pěnové, ideálně z EVA pěny o síle alespoň 1cm. Obal výhodou. Guma, popruh nebo provázek na stažení nutností.

Jsou lehké, praktické a snesou i drsné zacházení. Navíc několik škrábanců a děr neubere jejich dobrým izolačním vlastnostem. Nafukovací karimatka je sice opravdu pohodlnější a lépe izoluje, ale snadněji se může zničit a alumatka potrhat. Existují i karimatky, které vypadají, že jsou „z bublinek“, ale ty nejsou dobré a brzy se jejich vlastnosti ještě výrazně zhorší. Raději zmíním, že alumatka je samostatně úplně k ničemu, leda jako doplněk k pořádné (ale nedoporučuji).

Konkrétně mohu doporučit osvědčenou značku Therm-a-rest s modelem Ridge Rest Classic Regular nebo Therm-A-Rest Z-Lite Regular, anebo české karimatky Yate, které jsou všechny odolné, kvalitní, pohodlné, dobře izolují a přesto nejsou ještě tak moc drahé. Zas vydrží o roky déle, než levné z Tesca.

Karimatku přiděláváme zvenku batohu. Když bude z boku, snáze projde dveřmi.

Celta

Často nepovinná, ale i opomíjená a velmi všestranná část výbavy. Můžete ji nosit na batohu, ať už připnutou nebo v dešti přes batoh. Kdykoliv se na ní dá sedět, ležet, přikrýt sebe či věci, když je chladno nebo vlhko, lepší u ohně propálit levnou celtu, než spacák. Postavíte z ní dobrý nepromokavý přístřešek.

  • mají ji v každém armyshopu a stojí mezi 200-600 Kč
  • klidně starou, použitou (i po tátovi z vojny) – nová netřeba
  • čtverec, kosočtverec, či pelerína – dle chuti
    • jdou spojovat ve stan, tak se můžete i domluvit
    • v Radosti máme nejčastěji NVA jehličí anebo Polskou celtu
  • ideál klasická bavlněná
  • občas nejsou dobře k dostání, nebo za dobrou cenu – stačí počkat, hledat nebo koupit z druhé ruky

Batoh/krosna

U batohu je nejdůležitější, aby měl dobrou oporu zad, tedy nějaký posuvný nosný systém, s nastavitelnou velikostí a bederní pás. Také aby nebyl příliš velký.
U prodejce zdůrazněte, že chcete batoh pro DÍTĚ a zkonzultujte, že opravdu nebude moc velký – zmiňte výšku a věk.
Objem na víkend bych tedy viděl někde mezi 35-55 litry.
Občas se zapomíná, že doma se zabalí vlastní věci (nebalte nic navíc), ale ještě je potřeba zabalit i společné vybavení a jídlo.
Důležitá je pláštěnka na batoh.

Jistěže ani moc malý batoh není ideál, ale bohužel každý balí jinak, než abych mohl jistojistě říct nějaké hodnoty v litrech. Orientačně 70 litrů je pro dítě rozhodně zbytečné a 35l spíše hraniční i na víkendovou akci.

Pokud můžete, určitě nechte syna/dceru batoh vyzkoušet, jestli je pohodlný a dobře sedí, popruhy na ramenou ani bederní pás by neměly řezat a měly by sedět na správných místech. V obchodě můžete požádat o naplnění batohu něčím těžším, co simuluje batoh s věcmi.
Nezapomeňte k batohu přikoupit i pláštěnku na batoh – je mnohem užitečnější, než se zdá.

Poslední dobou vídám např. velmi šikovné, levné, ale slušné dětské batohy od Decathlonu.
MH 500 – 40 litrů
MH 500 easyfit – 50 litrů
Dříve byla mezi skauty v módě značka Gemma. Další známé jsou např. Lowe Alpine, Osprey, Deuter, Doldy, Husky, Boll, Pinguin.

Nůž

Doporučil bych zavírací nůž, ať předejdeme některým možným úrazům, ale hlavně s pojistkou.
Délka čepele někde mezi cca 7-12 cm. Nechceme pro kluky/holky žádný obrovský „žabikuch“.
Lepší bude, když se naučí zacházet s nožem menším.
Nemám nic proti obyčejnému zavíracímu noži, ani švýcaráku.
Obecně se mezi skauty osvědčila značka Opinel.
Nůž je potřeba udržovat čistý, suchý a ostrý. Není tedy na škodu si pořídit domů i jednoduchý brusný kámen. Na skautu tě s ním naučíme zacházet a vydrží ti možná navždy.

Pláštěnka

Určitě také nezapomeňte koupit pláštěnku. Často si skauti vybírají pončo – je příjemné, lehké a praktické, člověk se pod ním tolik nezapaří a případně se dá hodit i přes batoh, nebo na noc pod/přes věci.

Doufám, že jsem na nic důležitého nezapomněl a kdybyste i přesto měli nějaké nejasnosti nebo se chtěli prostě nějak blíže poradit ohledně nákupu, není problém a klidně napište nebo zavolejte svým vedoucím, nebo mně.

Tak ať dobře vyberete!

Pešl (Petr Čížek)
pesl@skaut.cz